Το παιχνίδι θα συμβάλει:
Στη δημιουργία ενός ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΟΥ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΧΩΡΙΣ ΑΠΟΚΛΕΙΣΜΟΥΣ, χάρη στη ΜΕΘΟΔΟΛΟΓΙΑ ΜΑΘΗΣΗΣ ΒΑΣΙΣΜΕΝΗΣ ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ, όπου οι μαθητές θα δημιουργήσουν τη δική τους νεοσύστατη επιχείρηση (Κοινοτικός Συνεταιρισμός) δουλεύοντας σε μικτές ομάδες με ευάλωτους μαθητές (SEN).
Στην ανάπτυξη ενός ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΟΥ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ μέσα από το οποίο οι μαθητές μπορούν να δημιουργήσουν τα δικά τους επιχειρηματικά μοντέλα και να συγκρίνουν τις ιδέες τους με αυτές μαθητών από άλλα σχολεία
Στην ανάπτυξη των επιχειρηματικών και ψηφιακών δεξιοτήτων των μαθητών αλλά και των εκπαιδευτικών που συμμετέχουν στις δραστηριότητες του έργου.
Στην αύξηση της συνεργασίας μεταξύ μαθητών με διαφορετικές ανάγκες, προάγοντας το σχολικό περιβάλλον και την κοινωνική ένταξη.
Στην αύξηση της κοινωνικής ένταξης και του επιχειρηματικού δυναμικού των μειονεκτουσών ομάδων.
Funded by the European Union. Views and opinions expressed are however those of the author(s) only and do not necessarily
reflect those of the European Union or the European Education and Culture Executive Agency (EACEA). Neither the European Union nor EACEA can be held responsible for them. “Micro community cooperative school” project number: Agreement № 22PCE0007 / 2022-1-BE01-KA220-SCH-
© 2022 Created with Royal Elementor Addons